Tasarım Prensipleri – High Cohesion

Bir sınıftaki tüm elemanların gerçekten o sinifa ait olup olmadiği , bize cohesion durumunu gösterir. Sınıfı açıp içindeki bütün elemanlara bakın.Eğer ki tüm elemanların gerçekten bu sınıfa ait olmalı diyorsaniz ” High Cohesion ” prensibine uyuyorsunuz demektir.Amaçladığımız durumda budur.

Ay sonu yıllık hesabın yapılması gerekiyor diyelim . ” Bu işlemin kimin yapması uygun ? ” sorusuna sorduğumuz muhasebe ilk akla gelen isim.Demek ki bu işi en iyi yapacak ve sorumlusu olması gereken birim muhasebedir.Böyle bir iş için insan kaynaklarını düşünemeyiz.Sınıflarıda bu böyle düşünebiliriz.

Örneğin ; Döküman adlı bir sınıfımızda kullanıcı bilgilerini düzenleyen bir metot olsun.Kullanıcı bilgilerini değiştirmek istediğinizde böyle bir metodu çağırmak isterseniz ilk bakacağınız yer neresidir sorusunun cevabı ” High Cohesion ” sağlamanıza yardımcı olacaktır . Döküman içinde kullanıcı bilgilerini düzenleyen bir metodun olması ” Low Cohesion ” durumunu gösterir.Bu da istenen bir durum değildir.Kullanıcı bilgilerini değiştirme görevinden ” Kullanıcı ” adlı bir sınıfımız sorumlu olmalıdır.

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir