JDK, JRE ve JVM Denklemi

JDK (Java Development Kit)

JDK, Java uygulamaları geliştirmek ve yürütmek için kullanılan bir yazılım geliştirme ortamıdır. Java Runtime Environment (JRE), yorumlayıcı / yükleyici (interpreter/loader)(Java), compiler (derleyici)(javac), arşivleyici (jar), doküman oluşturucu (Javadoc) ve Java geliştirmede ihtiyaç duyulan diğer araçları içerir.

JDK, yalnızca Java geliştiricileri tarafından kullanılır.

JRE (Java Runtime Environment)

JRE, bir Java uygulamasını yürütmek için minimum gereksinimleri sağlar; Java Sanal Makinesi (JVM), çekirdek sınıfları ve destekleyici dosyaları içerir.

JRE, java programını yalnızca makinenize çalışma ortamı sağlayan bir kurulum paketidir. Java Programlarını çalıştırmak isteyen kullanıcılar tarafından kullanılır, yani sisteminizin son kullanıcıları tarafından.

JVM (Java Virtual Machine)

JVM – Java Sanal makinesi, hem JDK hem de JRE’nin çok önemli bir parçasıdır, çünkü her ikisinde de bulunur. JRE veya JDK kullanarak çalıştırdığınız herhangi bir Java programı JVM’e girer. JVM, java programını satır satır yürütmekten sorumludur, dolayısıyla yorumlayıcı olarak da bilinir. JVM sanal olarak adlandırılır çünkü temel işletim sistemine ve makine donanımına bağlı olmayan bir arabirim sağlar.

JDK / JRE / JVM

  • JDK geliştirme amaçlıyken, JRE java programlarını çalıştırmak içindir.
  • JDK ve JRE her ikisi de java programımızı çalıştırabilmemiz için JVM içerir.
  • JVM, java programlama dilinin kalbidir ve platform bağımsızlığı sağlar.

Kaynaklar :

  • https://www.geeksforgeeks.org/differences-jdk-jre-jvm/

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir