Yapılacaklar : Kitap OKU

Her senenin başında “yapacaklarım” listesi oluştururum. Geçen sene birkaç firemiz dışında görevlerimi tamamladım. Yeni bir yıl geldi ve yeni görevler zamanı … Eşimle beraber yapacaklar listemizi oluşturduk ve mantar panomuza astık. Listemin ilk sırasında okunacak kitaplar yer almaktadır. 

Barış Özcan’ın “2019’da Zinciri Kırma” videosunu da buraya koyuyorum. Bu video sizi büyük bir arzu ile harekete geçirecektir diye umuyorum.

 

Okunacak kitaplar listesine, okuduğum kitaplarıda ekleyerek hem java’ya yeni başlayanlar için hem de 2019 da benim gibi okuma görevleri olan arkadaşları yönlendirmek istedim. 

Lafı daha fazla uzatmadan gelin listemize bir göz atalım.

 

Java Programlama Dili ve Yazılım Tasarımı

Altuğ B. Altıntaş‘ ın kaleminden, Java programlama dili başlangıçtan ileri düzeye kadar her açıdan ele alınmıştır. Bu kitap, java programlama dilini öğrenmek isteyen herkes için temel bir kaynak niteliğindedir. Özellikle konulara girişteki basit ve etkili örnekler insanı o konuyu öğrenmeye daha da motive ediyor. Benim okuduklarım arasındaki en iyi Türkçe Java programlama kitabıdır diyebilirim. Herkese tavsiye ederim.

Java Tasarım Şablonları ve Yazılım Mimarileri

Özcan Acar‘ın bu kitabı, halihazırda Java dilini bilen ve usta yazılımcıların sıkça kullandığı tasarım şablonlarını öğrenmek isteyenler için yazılmıştır. İyi bir yazılımcı olmak ve esnek yazılımlar yapabilmek için tasarım şablonları kesinlikle öğrenilmelidir. Şablonları bildikten sonra yazılım geliştirmek daha profesyonel ve keyifli hale döneceğinden emin olun. Kitaba gelince en çok kullanılan şablonları bana göre gayet güzel anlatmış ve anlattıklarının okuyucunun kafasında şekillenebilmesi için somut örnekler de sunmuştur. 

Effective Java 3rd Edition

Joshua Bloch‘un The Effective Java’sı gelmiş geçmiş en iyi Java kitabıdır. Özellikle deneyimli java yazılımcıları için şiddetle tavsiye ediyorum. Bu kitabı okuduktan sonra daha iyi bir Java yazılımcısı olacağınız kesin. Ayrıca Effective Java kitabı Java 7, 8 ve 9’u kapsamaktadır. Bu kitabı okumak için daha fazla beklemeyin ve hemen okuma listesinize alın. 

Modern Java in Action

Manning yayınlarının en çok satan kitabıdır. Kitap, Java 9 ve Java 10’da yapılan yeni ve heyecan verici değişiklikleri kapsayacak şekilde revize edilmiştir. Kitap size Lambda, Stream, fonksiyonel programlama ve reaktif programlama gibi konuların tümünü açıklamaktadır. Modern Java’yı öğrenmek için bu kitabı okumak gerekir. Bu sebeple bende listeme aldım. 

Grokking Algorithms ile ilgili görsel sonucu

Grokking Algorithms

Algoritma anlayışınızı geliştirmek için 2019’da okunacak bir başka kitaptır. İnternette dolanırken gördüm ve hemen okunacaklar listeme ekledim. 235 sayfalık bu kitap Günümüz örnekleriyle ilişkilendirerek eski kavramları yeniden canlandırmaktadır. Örneğin ; Facebook kullanıcıları nasıl saklayabilir? 

Building Microservices: Designing Fine-Grained Systems ile ilgili görsel sonucu

Building Microservices: Designing Fine-Grained Systems

Hemen hemen herkes mikroservislerden bahsediyor, peki nedir bu mikroservis? Mikroservis mimarisinin monolitik mimariye göre en büyük faydası nedir? Bu kitap tüm bu sorulara cevap veriyormuş. Bu kitaptan çok şey kazanacağımı düşünüyorum bu sebeple listeme aldım ve en yakın zamanda kitabı temin edeceğim.

Hibernate Tips: More than 70 solutions to common Hibernate problems ile ilgili görsel sonucu

Hibernate Tips: More than 70 solutions to common Hibernate problems

Bildiğiniz üzere Hibernate çok kullanılan ORM araçlarından biridir.  Blog yazarı Thorben Jenson’un  Hibernate ilgili 70 pratik ipucu sunan kitabıdır. Okumakta fayda olacağını düşünüyorum. Ayrıca Youtube üzerinden takip ettiğim Hibernate Tips kanalını da size tavsiye ederim. 

https://www.youtube.com/channel/UCYeDPubBiFCZXIOgGYoyADw

Database Design for Mere Mortals ile ilgili görsel sonucu

Database Design for Mere Mortals

Eskiden birlikte çalıştığım Murat Öngüdü hocamın lafı ile başlıyım. “Veritabanına bakıldığında herşey anlaşılır olmalıdır”.

Uzun zamandır duyduğum fakat fırsat bulup okuyamadım veritabanı tasarımı üzerine eski kitaplardan biridir. Eğer veritabanı tasarımı öğrenmekle ilgileniyorsanız veya veritabanı modellemenizi geliştirmek istiyorsanız, bu iyi bir başlangıç noktasıdır. 

 

Şimdilik bu kadar …  Bu kitap listesini daha çok kitap ekleyebiliriz. Okuduğum Kitaplar adresinden diğer kitaplara da bakabilirsiniz. Siz de okuduğunuz kitapları paylaşarak yeni yıldaki görev listemize katkıda bulunabilirsiniz.

Hoşça kalın. 

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar

2 Yorum

  1. Seda dedi ki:

    Java harici önereceğiniz kitaplar var mı?

    • admin dedi ki:

      Java üzerine teknik yazılar paylaştığımdan dolayı diğer kitapları yazmadım. Mail ile okuyacağım romanları sizinle paylaşabilirim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir